A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Комунальне некомерційне підприємство "Крижопільська окружна лікарня інтенсивного лікування"

4 лютого - Всесвітній День боротьби проти раку

Дата: 04.02.2020 14:57
Кількість переглядів: 160

4 лютого - Всесвітній День боротьби проти раку

Створіть майбутнє без раку.

Час діяти зараз.

У 2020 продовжується трирічна кампанія 2019 - 2021 «Я є і я буду», заклик до особистої прихильності і осмисленню, що може зробити кожен в боротьбі проти цієї хвороби, і який внесок зробити в кампанію проти раку. Кожен повинен розуміти, щоб створити майбутнє без раку, потрібно діяти вже зараз. При цьому, основна увага приділяється наступним завданням: вибір здорового способу життя, рання діагностика, якість життя, лікування для всіх.

9,6 мільйона чоловік вмирають щороку від раку. Це більше, ніж ВІЛ / СНІД, малярія і туберкульоз разом узяті. До 2030 року експерти прогнозують зростання смертності від раку до 13 мільйонів. Рак є причиною майже кожної шостої смерті у світі. Він стоїть на другому місці після серцево-судинних захворювань серед основних причин смерті.

Більше третини випадків раку можна запобігти. Ще одну третину можна вилікувати, якщо виявити на ранній стадії і правильно лікувати.

Впроваджуючи відповідні стратегії з профілактики, раннього виявлення та лікування, можна щорічно рятувати до 3,7 мільйона життів.

Приблизно в третині випадків смерть від раку обумовлена п'ятьма основними факторами ризику, пов'язаними з поведінкою і раціоном харчування. Це високий індекс маси тіла, низький рівень споживання фруктів і овочів, відсутність фізичної активності, вживання тютюну і вживання алкоголю.

Вживання тютюну є найбільш значним фактором ризику розвитку раку, на який припадає майже 22% випадків смерті від раку у світі.

До 25% випадків раку в країнах з низьким і середнім рівнем доходів обумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ).

Поширеною проблемою є звернення за медичною допомогою на пізніх стадіях захворювання і недоступність діагностики.

Щорічно у Вінницькій області реєструються понад 5 тисяч первинних онкологічних хворих.

Рак є загальним терміном для великої групи хвороб, які можуть вражати будь-яку частину тіла. Для їх позначення використовуються й інші терміни: злоякісні пухлини і новоутворення. Характерною ознакою раку є швидке утворення аномальних клітин, які розростаються за межі своїх звичайних кордонів і здатні проникати в сусідні частини тіла і поширюватися в інші органи; останній процес називається метастазуванням. Метастази є однією з основних причин смерті від раку.

ЩОБ ЗАПОБІГТИ ОНКОЛОГІЧНИМ ЗАХВОРЮВАННЯМ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЬ НАСТУПНИХ РЕКОМЕНДАЦІЙ:

І. Не куріть

Вживання тютюну є головним фактором ризику появи раку: на нього припадає майже 22% випадків смерті від онкологічних недуг у світі. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку - легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.

ІІ. Споживайте здорову їжу

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик захворювання, хоча переконливих даних щодо певних продуктів, які допомагають у профілактиці раку, немає.

Рекомендації щодо здорового харчування:

 • їжте багато фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження, таких як цільні зерна і боби;
 • уникайте зайвої маси тіла - їжте легше і компактніше, обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону рафінований цукор, трансжири, їжу із фастфуду;
 • уживайте алкоголь у помірних кількостях - ризик появи різних онкозахворювань, зокрема раку товстої кишки, молочної залози, легень, нирок і печінки, збільшується разом із кількістю випитого алкоголю;
 • обмежте споживання технологічно обробленого м’яса - ВООЗ повідомляє, що вживання великої кількості такого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними

Люди, які регулярно займаються спортом, отримують певні переваги для здоров’я. Але для істотної користі необхідно щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Як загальну мету, включіть до свого графіку щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня.

ІІІ. Зробіть щеплення

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів (до яких, на жаль, належить і Україна) зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій. Дізнайтеся у свого лікаря щодо вакцинації.

Гепатит B може збільшити ризик виникнення раку печінки. Щеплення проти ВГВ рекомендується для дорослих із таких груп ризику:

 • сексуально активних полігамних людей;
 • з інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
 • чоловікам, які практикують секс із чоловіками.

Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.

Вірус папіломи людини передається статевим шляхом і може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів, а також до плоскоклітинного раку голови та шиї. Вакцина проти ВПЛ рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.

ІV. Уникайте ризикованої поведінки

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, що збільшують імовірність розвитку онкозахворювань.

 1. Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу. Що більше у вашому житті статевих партнерів, то більше шансів на зараження інфекцією, котра передається статевим шляхом.
 2. Люди, які живуть із ВІЛ або хворі на СНІД, мають вищий ризик появи раку ануса, печінки та легень.
 3. Вірус папіломи людини найчастіше асоціюється із раком шийки матки, але він також може підвищити ризик виникнення раку ануса, пеніса, горла, вульви та піхви.

Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби, а це підвищує ефективність лікування і знижує його вартість.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем про найкращий для вас графік онкоскринінгу.

Уважне ставлення до власного здоров’я і зменшення факторів ризику істотно знижують імовірність захворювання на рак. Коли ж уникнути недуги не вдалося, відмова від шкідливих звичок підвищить ефективність лікування і допоможе покращити самопочуття.

Профілактика, скринінг, своєчасне виявлення та лікування онкологічних захворювань допоможуть досягти значних позитивних результатів у боротьбі із цією проблемою.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора