24 березня - Всесвітній День боротьби з туберкульозом

Час діяти!

Пора ліквідувати туберкульоз.

24 березня - Всесвітній День боротьби з туберкульозом

Щороку 24 березня світова спільнота відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом, покликаний підвищити обізнаність громадськості про згубні наслідки туберкульозу для здоров'я, суспільства і економіки та активізувати зусилля по боротьбі з глобальною туберкульозною епідемією. В цей день, в 1882 р. д-р Роберт Кох оголосив про те, що йому вдалося відкрити бактерію, що викликає туберкульоз, завдяки чому стала можлива розробка методів діагностики і лікування цього захворювання.

Туберкульоз (ТБ) залишається найбільш смертоносною інфекцією в світі. Кожен день від цієї, яку можна попередити і вилікувати, помирає понад 4 тисяч осіб та майже 30 тисяч осіб занедужують на нею. Згідно з оцінками, завдяки глобальним зусиллям по боротьбі з туберкульозом за період з 2000 р. було врятовано 58 мільйонів життів. У вересні 2018 р., прагнучи прискорити протидію туберкульозу та досягнути цільових показників в країнах, глави держав провели першу в історії Нарада високого рівня ООН, на якій вони прийняли широкі зобов'язання щодо ліквідації туберкульозу.

Україна приєдналася до Глобальної стратегії, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

Стратегічні цілі:

• зниження захворюваності на 80%;
  • зниження смертності на 90%;
  • підвищення ефективності лікування від усіх форм ТБ, зокрема лікарсько-стійкого туберкульозу на понад 90% порівняно з 2015 роком.

Усі пацієнти з туберкульозом можуть лікуватися амбулаторно у зручних та комфортних домашніх умовах.

Збудником туберкульозу є бактерія (Mycobacterium tuberculosis), яка найчастіше уражає легені. Туберкульоз виліковний і його можна попередити.

Туберкульоз поширюється від людини до людини через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні люди з легеневим туберкульозом виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування людині достатньо вдихнути лише незначну кількість таких бактерій.

Біля однієї чверті населення світу мають латентний туберкульоз. Це означає, що люди інфіковані бактеріями туберкульозу, але (поки ще) не захворіли цією хворобою і не можуть її передавати.

Ризик того, що люди, інфіковані туберкульозними бактеріями, протягом свого життя захворіють на туберкульоз, становить 5-15%. Однак люди з ослабленою імунною системою, такі як ВІЛ-позитивні, такі, що погано харчуються, що вживають тютюн або з діабетом піддаються набагато більш високому ризику захворювання.

Коли у людини розвивається активна форма туберкульозу, симптоми (кашель, лихоманка, нічний піт, втрата ваги і ін.) можуть бути незначними протягом багатьох місяців. Це може призводити до пізнього звернення за медичною допомогою і передачі бактерій іншим людям. За рік хворий на туберкульоз, може інфікувати до 10-15 інших людей, з якими він має тісні контакти. Без належного лікування в середньому 45% ВІЛ-негативних людей з туберкульозом і майже всі ВІЛ-позитивні люди з туберкульозом помруть.

Лікування

Туберкульоз можна лікувати і вилікувати. У разі активної, чутливої до ліків форми хвороби проводиться стандартний шестимісячний курс лікування чотирма протимікробними препаратами при забезпеченні пацієнта інформацією, спостереженням і підтримкою з боку працівника охорони здоров'я або добровільного помічника, який пройшов спеціальну підготовку.

Без такого спостереження і підтримки можуть виникати складнощі в дотриманні медичних приписів щодо лікування, і хвороба може поширюватися далі. Переважна більшість випадків туберкульозу можна виліковувати за умови належного забезпечення і прийому ліків.

День боротьби із туберкульозом є важливою подією і має в усьому світі велике значення для підвищення рівня обізнаності людей про симптоми цього захворювання, його діагностику та лікування, а також щодо важливості встановлення ефективного контролю за поширенням туберкульозу. У цей день слід використати всі наявні можливості для досягнення значного збільшення виявляємості хворих на туберкульоз за допомогою проведення популярних освітніх програм, підвищення рівня компетентності керівних працівників щодо проблеми туберкульозу в країні для прийняття ними відповідних організаційних заходів і мобілізації громадськості.